?> ?> ?> Stały Polubowny Sąd Konsumencki - Jak odpowiedzieć na wniosek ?> ?> ?>
?> ?> zaloguj siê   |    ?> ?> zarejestruj siê   |    ?> ?> mapa strony   |
Strona g³ówna Strona g³ówna
RSS
Strona g³ówna
Mapa strony
WIIH
    rozmiar czcionki A A A Wersja kontrastowa
?>


Jak odpowiedzieć na wniosek

 

 

Po otrzymaniu wniosku o rozpatrzenie sporu sÄ…d dorÄ™cza stronie przeciwnej (zwykle przedsiÄ™biorcy) odpis wniosku i wypeÅ‚niony przez wnioskodawcÄ™ "Zapis na sÄ…d polubowny" wzywajÄ…c do zÅ‚ożenia na piÅ›mie odpowiedzi na wniosek oraz dorÄ™czenia "Zapisu na sÄ…d polubowny" w przypadku wyrażenia zgody na rozstrzygniÄ™cie sporu przez sÄ…d polubowny (§ 16 ust. 1 regulaminu)
 

Warunkiem rozpoznania sprawy przez staÅ‚y sÄ…d polubowny jest zgoda obu stron sporu na jego rozstrzygniÄ™cie przez ten sÄ…d. Rozprawa przed SSP ma charakter dobrowolny i nie może odbyć siÄ™ bez zgody jednej ze stron. SÄ…d nie może też w żaden sposób wpÅ‚ywać na strony postÄ™powania, aby takÄ… zgodÄ™ wyraziÅ‚y.
 

W przypadku wyrażenia zgody na rozpatrzenie sprawy przez stały sąd polubowny przedsiębiorca odsyła wypełniony przez siebie i podpisany oryginał "Zapisu na sąd polubowny".

JednoczeÅ›nie, jeżeli przedsiÄ™biorca jest skÅ‚onny polubownie zakoÅ„czyć spór może przedstawić propozycjÄ™ ugody. Propozycja taka zostanie przekazana konsumentowi do zaakceptowania.
Niemniej jednak sąd nie pośredniczy w negocjowaniu treści ugody pomiędzy stronami sporu w postępowaniu wstępnym, wobec czego na tym etapie konsument może przedstawioną propozycję przyjąć lub odrzucić.

Strony mają możliwość uzgodnienia treści ugody w toku rozprawy przed sądem - po wyrażeniu zgody na rozstrzygnięcie sprawy przez SSP.

Propozycję polubownego zakończenia sporu przedsiębiorca może przedstawić także w przypadku, gdy podejmie decyzję o odmowie zapisu na SSP.
 

Wersja do druku Generuj PDF
?>